DJ James Zabiela //Excession - UK/
  DJ James Zabiela, je dobrým příkladem toho, že věk není všechno. 21letý James se seznámil s taneční hudbou v 15ti letech přes svého otce, který pracoval ve vinylshopu a nosil domů kvantitu house a techno desek. Byla to doba inovace a invence a Jamese mixování okamžitě zaujalo. Své první vystoupení absolvoval v 15ti letech na školní diskotéce a zážitek, kdy před ním tančila celá škola na pecku "Jump Around!" od House of Pain se mu zaryla navždy do paměti. Brzy nastoupil do vinylshopu svého otce a dostal na starost nákup desek, a tudíž měl přehled o celé hudební scéně.
  Jeho vinylová závislost vzrůstala každým dnem a přes krám se seznámil s různými promotéry a tak se stalo, že již brzy opakovaně předskakoval samotnému Paul Oakenfoldovi v klubech v Southamptonu. Jamese však zajímal jiný sound než Oakenfolda a nebavilo ho hrát své beaty okořeněné breakbetam místním posluchačům. Tudíž zkusil další cestu, přihlásil se do prestižní soutěže renomovaného Muzik Magazine v kategorii "Best Bedroom Bedlam DJ" - a vyhrál.
  Tento úspěch samozřejmě nakopl jeho kariéru a James začal na sobě tvrdě pracovat. Obcházel kluby, seznamoval se s vlivnými osobami a rozdával své mix-tape. V klubu Bedrock v Londýně potkal jednoho ze svých idolů, Lee Burridge, který si ochotně poslechl Jamesovu nahrávku a byl unešen. "Jeho styl je pestrý, zajímavý a technicky dokonalý. Má veškeré vlastnosti, které by dobrý Dj měl mít a jako jeden z mála ruší hranici mezi house music a breakbeatem." Lee Burridge ho okamžitě vyzval ke společnému hraní s ním a Craigem Richardsem v klubu Atlantis. Residence v tomto podniku mu zůstala a přišel si ho poslechnout dokonce i Matthew Bushwacka B. Slovo se šířilo.
James se začal pravidelně objevovat v prestižních londýnských klubech po boku hvězd jako Justin Robertson, Danny Tenaglia a John Digweed mu nabídl prime time na své noci v klubu Bedrock. James také začal cestovat do zahraničí, mj. hrál na Daliparade v Istanbulu a na ZENu v Praze. 
  Samozřejmě se začal věnovat i studiové produkci a se svým partnerem Lee Mintramem vykouzlil nádherný breakbeatový track pro kompilaci Nu Skool Breakz LP. Rozjíždí i vlastní projekty (Offworld Colony & Spidermite) a remixoval již jeden track pro label Niche Recordings. V okamžiku, kdy myslel, že jeho kariéra se pozastaví, přišla nabídka snů. Díky doporučení Lee Burridge se Jamesovi ozval jeho největší idol, superstar DJ Sasha a pozval ho ke spolupráci u agentury Excession. Tak se stalo, že se James zařadil ve svých 22 letech po bok hvězd jako Sasha, Sander Kleinenberg či Nick Warren. Budoucnost pro tohoto mladíka vypadá víc než růžově a názor, že je jedním z mladé generace, která již brzy nahradí na výsluní hvězdy typu Sashy, Digweeda apod., je stále rozšířenější.
  James Zabiela i nadále pokračuje ve svém výstupu k pomyslnému vrcholu progressive scény. Vedle nedávného vystupování s Johnem Digweedem na noci Bedrock, kde odehráli společný back2back set se účastnil i party MUZIK MAGAZINE DANCE AWARDS, při které se pokřtila další čast legendární hry na Playstation 2 - Wipeout Fusion. Vystupoval zde coby výherce kategorie Bedroom Bedlam Dj společně s dalšími vítězi různých kategorii: CARL COX, SASHA, PLUMP DJs. Tento mladík se dere nezadržitelně k vrcholu a vy ho můžete zažít tuto sobotu na REASONu. Sám Sasha o něm prohlásil: "Je až neuvěřitelné, jak zůstává tento chlapík nohama na zemi. Dostal se během několika měsíců z nuly až na úplný vrchol, a naštěstí nemá žádný problém s drogami - to je dobré znamení."
  O jeho vyspělosti svědčí i jeho nominace na party agentury Excession, která se koná při příležitosti každoročné hudební konference v Miami, kde se sjíždí veškeré osobnosti taneční scény. Jamesův remix na Depeche Mode jste měli ostatně možnost slyšet poslední dobou i na pražském Rádiu1. James mimo jiné poslední dobou namixoval proslulý Essential Mix pro londýnské BBC Radio1 a taky zremixoval nádherný track "Remind me" od skupiny Royksopp. 
Jamese Zabielu si místní publikum doslova zamilovalo pro jeho velmi pozitivní přístup a velmi důmyslně a eklekticky postavené sety.
text: Roxy 2002