X-Press 2 //London, UK/
Ashley Beedle Rocky Diesel
  Pokud house music o něčem je, pak o tom, jak dokáže lidi zasáhnout. Zasáhnout na citlivém místě, do srdce, v pohybu, na tanečním parketu. Je o té chvíli v noci, kdy se všichni chtějí poddat sladkému chaosu, vytěsnit venkovní svět, vzpomenout si, jaké je to cítit a zapomenout myslet. Je-li tento přístup doveden do dokonalosti, stává se house music popem v tom nejlepším a nejčistším slova smyslu. 
  Už první tóny Muzikizum, debutového alba britského houseového tria X-Press 2 naznačují, že právě tito hudebníci jsou na podobný přístup k housové hudbě experty. A to takovými, že se jim pro spolupráci na albu podařilo získat i dvě tak významné osobnosti jako jsou zpěvák Talkin' Heads, David Byrne a frontman skupiny Yello, Dieter Meiere, kteří však představují pouze jeden z tvořících prvků toho, co lze označit za nejpovedenější album britské housové scény posledního desetiletí. 
  Přesto jsou si X-Press 2 vědomi toho, že house je často brán s menší vážností než jakýkoliv jiný žánr v oblasti popu. Ashley Beedle, který společně s kolegy DJs Rockym a Dieselem triumvirát X-Press 2 tvoří říká: "House music hodně doplatila na "negativní" medializaci, nicméně v porovnání s rock n´rollem nebo i hip-hopem, je stále ještě velmi mladá". Možná, že příčinou její špatné pověsti je právě to, že house music nabízí především okamžitý fyzický požitek a inspiruje lidi k tomu méně myslet a jednoduše se "jen" bavit. 
  Nejvýraznějším singlem nového alba je skladba Lazy, euforický deephouseový track s vokály Davida Byrna. Byrn v ní zpívá "I'm wicked and I'm lazy" "Don't you wanna save me?" a těmito dvěma jednoduchými větičkami vyjadřuje esenciální dekadenci, která se v house music skrývá. 
  X-Press 2 se na klubové scéně poprvé objevili v roce 1993. Hned jejich první společná studiová práce - Muzik X-Press, (kterou mimochodem samotní tvůrci považovali za fiasko) se okamžitě stává světovým hitem, který nadchl i veličiny typu Peta Tonga či Juniora Vasqueze. Následovala skladba "London X-Press" s proslulým sloganem "raise your hands!", která se rovněž stává superhitem, stejně jako i třetí singl v pořadí nazvaný "Say What". A protože se kluci nechtěli brát příliš vážně a série hitů je začala do této kategorie řadit, rozhodli se dát si na chvíli pauzu a věnovat se sólovým projektům. 
  V minulém roce se X-Press 2 rozhodli do dramatického prostředí house music "vrátit", a to nejen prací na albu, ale i společným djingem na 6 gramcích. Samotní X-Press 2 přirovnávají své 6-gramofonové sety jamu, který není připravený a inspiruje se okamžitými reakcemi tančícího davu. Střídají se po dvou deskách a ti dva, kteří zrovna nehrají mohou do zvuků vycházejících z beden posílat efekty, beaty a accappelly. Z jejich setu s stává jakási "zvuková stěna". 
  Set Ashleyho Beedla, Rockyho a Diesela, alias X-Press 2, ve kterém zazní vše od deep houseu, přes nekompromisní perkuse až po neuvěřitelné vokální tracky, si mohou vychutnat návštěvníci Global Connection party, která proběhne v Praze 21. června 2002 v Průmyslovém paláci.
text: WAX, 2002

  X-PRESS 2 vtrhli na mezinárodní klubovou scénu v roce 1993 se singlem Muzik Express, který se v klubech stal okamžitým hitem. Oblíbili si ho i tak vlivní DJs jako Pete Tong nebo Newyorčan Junior Vasquez. Clubbeři celého světa si skladbu ihned zvolili za svou hymnu.
  Všichni tři DJs, kteří tvoří triumvirát X-Press 2, Ashley Beedle, Rocky a Diesel, pocházejí z nudných londýnských předměstí, zazářili však na mnohem módnější a vlivnější klubové scéně britské metropole. Z této zkušenosti pramení jejich přesvědčení, že v house music je nejdůležitější být na očích. A pokud se to udělá dobře, je to pop ve své nejdokonalejší a nejčistší formě.
Po Muzik Express následoval vibrující, funky London X-Press s výzvou "raise your hands!", který sklidil stejně kolosální úspěch jako třetí singl Say What.
Když jejich nahrávky začaly být "trochu scestné", jak to nazval Ashley, rozhodla se trojka odsunout X-Press 2 stranou a rozjet jiné projekty. Beedle fungoval pod hlavičkou Black Science Orchestra a Rocky pěstoval své alter ego pod názvem Problem Kids; v rámci formace Ballistic Brothers trojice nenuceně vplula do jazzovějších, melancholičtějších a funkovějších sfér. A právě svým novým stylem přitáhla pozornost David Byrnea, frontmana legendárních Talking Heads.
  Poté, co si Byrne poslechl Ballistic Brothers, jim nabídl prostor na svém evropském turné. Výsledkem spolupráce byl singl Lazy, který se zařadil mezi nejlepší singly roku. Lazy pochází z debutového alba Muzikizum vydaného v dubnu 2002 a je prvním "opravdovým" singlem X-Press 2. Předchozí tři, AC/DC (říjen 2000), Muzikizum (duben 2001) a Smoke Machine (říjen 2001), vyšly pouze na vinylu, a to bez jakékoli propagace prostřednictvím klipů nebo v rádiích. Přesto každý z nich prodal přes 25 000 kusů - což v novodobé historii taneční hudby patří mezi rekordní čísla.
  Mezi dalšími, kteří se na albu Muzikizum podíleli, je brilantní a excentrický Dieter Meier, frontman švýcarských elektro-popových experimentátorů Yello, a to ve skladbě I want you back, a vokalista Presence Steve Edwards v plánovaném singlu Call It Love.
  Pokud jde o živá vystoupení, dobývá X-Press 2 v posledním roce kluby se svými šesti gramofony a stejný nářez předvede i v létě na festivalech. DJské výkony na šesti decích s využitím Ashleyho efektních mikrofonových výstupů, CD-přehrávačů a základních samplerů vracejí do DJingu napětí a přivádějí do varu publikum v londýnském Fabric i v klubu Pacha na Ibize.
text: JPA Group, 2002