DJ Dave Angel /Rotation - UK/
  Dave Angel se narodil roku 1966 v Chelsea. Vzhledem k tomu, že jeho otec byl jazzový hudebník, obklopovala ho hudba doslova od narození. O vlastní vyjádření se malý Dave začal pokoušet ve věku osmi let hrou na bicí. Dalším a možná i důležitějším vlivem na jeho hudební vývoj byl fakt, že jeho strýc působil jako DJ hrající reggae. Na jeho domácím sound systemu se Dave od 11 let učil hrát. O pár let později už si s pár kamarády pořídili systém vlastní, první hraní na veřejnosti proběhlo tradičně zadarmo na soukromých oslavách a parties. Prvním seriózním DJským počinem bylo pro dvacetiletého Angela angažmá na Phase 1, jednom z nejvýznamnějších pirátských rádii doby boomu acid house. Vlna taneční hudby byla tak silná, že Dava zcela zachvátila. Okamžitě se pustil i do vlastní produkce. Jeho první skladbou byl remix "Swet Dreams" od Eurythmic. "Měl jsem beaty, basovou linku a riff a procházel jsem svoje desky a vytáhl tuhle. Ten bootleg měl takový ohlas že v u mě byli ve vteřině právníci od BMG." Naštěstí se situace urovnala a Angel spolu s Dave Dorrellem usedli ještě jednou k práci ve skutečném studiu. Tak spatřil světlo světa "Sweet Dreams Nightmare Mix". Ten je i dodnes nejlépe bodujícím Angelovým trackem. "Tenhle úspěch mi dodal sebevědomí k další tvorbě a především k definici vlastního zvuku. Je pravda, že celá ta Atkins-May-Saunderson-detroitská záležitost pro mě znamenala silnou inspiraci, ale neomezil jsem se jen na ni. 
  Angel posléze vydal mnoho singlů a EP na labelech jako R+S, Outer Rhytum, FNAC nebo Love/Polydor, ale největší význam pro něj má EP "Sea Of Tranquility", kterým v podstatě definoval jeden z nejvýznamnější funky techno labelů - Rotation. Bez zajímavosti není ani přehled umělců, jejichž skladby se od Angela dočkaly remixu. Za mnohé jmenujme aspoň Carla Coxe, Orbital, Sun Electric, Juana Atkinse, Spooky, James, Echobelly nebo Underworld. "Není pro mě velký rozdíl mezi remixováním a vlastní tvorbou. Vždycky do toho vkládám sebe. Někdy je v celém remixu třeba jediný sampl z originálu." V roce 1994 se Angel upsal Island Records a releasy jako "In-Flight Entertainment", "Handle With Care" a konečně i jeho první album "Tales Of The Unexpected" přilily olej do pomalu hasnoucího plamene techna roku 1995. "Na albu jsem se chtěl především hudebně vyjádřit. Neobsahuje kromě pár vokálů jediný sampl." Na Island Records vychází i Angelovo druhé album "Globetrotting" zaměřené především na taneční parkety. 
  Po dlouhých třech letech odchází Angel od Island Records a začíná se více věnovat svému labelu Rotation ale i dalším, což mu exkluzivní smlouva s Island nedovolovala.
  V roce 1998 Dave namíchal pro label React "39 Flavours Of Techfunk". Mixované 2CD oblíbených Angelových skladeb se stalo jedním z neúspěšnějších releasů Reactu. Ve stejném, roce se jeho jméno objevuje i na jedné z nejprestižnějších kompilací vůbec - X-Mix s pořadovým číslem 4. "pro mě oba mixy znamenaly především to, že se mi rázem zaplnil diář daty hraní. Hodně času jsem pak trávil na letišti a ještě víc v autě. V žádném případě si ale nestěžuju... Dobrá party pro mě znamená kvalitní sound systém a nažhavený lidi. Jako protipól pak dostáváš přehozené biorytmy. Když jedu autem, nejradši pak jdu prostě do hotelu a třeba si zkouším dělat loopy a nové skladby, to je moje relaxace."
  Pokud jde o vlastní tvorbu, za zmínku stojí ještě zejména tři jména. Artform, Jamie Anderson a Knockout. Knockout EP je plodem společné spolupráce těchto dnes vedoucích postav stylu balancujícího na hraně funky techna a techhouse. "nápad na Knockout jsem dostal při hraní Play Station. Hra se jmenovala Knockout Kings a mě to téma nějak zaujalo. S Jamiem se znám díky tomu, že mě jednou kontaktoval kvůli remixu na jeho label Artform. Zvuk Artormu jsem už nějakou dobu znal a měl jsem z toho radost protože se mi dost líbil. Od té doby jsme přátelé a občas si pro svoje labely něco uděláme. Můj booking se zároveň stará i o něj." Knockout se posléze stal kontinuálním projektem. V roce 2000 se dočkal dalšího zpracování pod názvem "The Rematch" a jeho další přepracování je opět na cestě.
text: Lighthouse, 2002

  Dave Angel je osobnost, kterou není třeba zdlouhavě představovat. Jeho biografie Vás ale možná pobaví:
  Narodil se roku 1966 v Chelsea jako syn jazzového muzikanta. První jeho instrument byl buben, který držel v rukou v osmi letech. Jeho strýc měl reggae sound system, který ho v mládí ovlivnil. Zhruba v patnácti letech si společně s kamarády založil vlastní sound system, s kterým vystupoval na malých lokálních spářkách. Ve dvaceti letech přišel zlom v jeho životě - přihlásil se do pirátského rádia Phase 1 (v době acid houseové exploze to bylo jedno z nejznámějších rádii) a obdržel svůj první gramofon (řemínkový gramec značky Garrard bez pitch regulace). Na tomto gramofonu se nedalo mixovat, ale to Daveovi evidentně nevadilo. O několik let později obdržel od své tehdejší přítelkyně (současné ženy) svůj první Technics 1210 a zjistil, že se mu otvírají úplně nové dimenze. Vyměnil svou oblíbenou koženou bundu za gramofon Marantz a navždy se upsal kouzlu dvou točivých talířů. 
  Kolem roku 1987 byl vývoj hudby v Anglii krkolomný, Dave Angel začal také produkovat, a jeho prvotinou byl remix slavné skladby Eurythmics "Sweet Dreams". Původně nezamýšlel tento track vůbec vydat, prostě si jen hrál s basovou linkou, s beaty a riffy ale v okamžiku, kdy slyšeli bootleg právníci firmy BMG, začali ho nahánět a musel tento track vydat oficiálně s podtitulem "Nightmare Mix". A dostal za to tučný šek a zabodoval na 23. místě hitparády. Tento úspěch ho posílil a Dave Angel začal vydávat "serioznější" tracky. Silně ho ovlivnila detroitská scéna pod taktovkou Juana Atkinse, Derricka Maye a Kevina Saundersona a vydal dnes kultovní EP "Sea of tranquility". 
Samostatnou kapitolou je jeho remixerské práce pro lidi jako Orbital, Carl Cox, Underworld, atd. Seznam hvězd, které si nechali předělat své skladby od Dave Angela by zabral mnoho místa. 
  Brzy také podepsal exkluzivní smlouvu s major labelem Islands, na kterém m u vyšly i jeho dvě alba: "Tales of the unexpected", které bylo čisté, bez cizých samplů a velmi muzikální. Druhé album "Globetrotting" bylo již více směrováno na taneční parket. Exkluzivita a tlak major labelu ho však začala svazovat a po třech letech odešel od Island Rec a začal vydávat na různých labelech a hlavně na svém vlastním labelu ROTATION.  Kompilace "39 Flavours of Tech-Funk" je dodnes aktuální zvukem, a je to počin, který ho vynesl až na úplné výsluní techno scény. V současné době hraje na těch nejvyhlášenějších nocích po celém světe (sám říká, že rád hostuje na noci LTJ BUKEMa Cookin v klubu The End, kde může hrát cokoliv chce - ale vždy zůstává funky). Jeho posledními aktuálními počiny jsou singl s názvem "Sky", který připravil pro kompilaci Subterrain (mixed by Mr. C) a mixovaná kompilace DA01, kterou vydal na labelu TrusttheDj Rec.
text: Roxy, 2002